OnePlus 7 Pro Price in Bangladesh (BDT 62,400). This smartphone comes 4G Networks, ( 6GB, 8GB, 12GB) RAM and (128GB, 256GB) ROM, 6.67 inches Fluid AMOLED Display, 48MP+16MP+ 8MP Triple Rear and 16MP Selfie Camera, Android 9.0 (Pie), Octa core CPU, 4000 mAh Non Removable Li-Po Battery.
| Name | OnePlus 7 Pro |
|---|---|
| Price | Tk 62,400 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Fluid AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches, 108.8 cm2 (~88.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 516 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Camera Features | Dual-LED Flash, HDR, Panorama |
|---|---|
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps |
| Primary Camera | Triple: 48MP 16MP 8MP |
| Secondary Camera | Motorized pop-up 16MP |
| Body Dimensions | 162.6 x 75.9 x 8.8 mm (6.40 x 2.99 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 206 g |
| Body Build | Front/back Glass, Aluminum Frame |
| Body Color | Mirror Grey, Almond, Nebula Blue |
| Launch Announcement | May, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released May, 2019 |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.80 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 |
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB, 8GB, 12GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No - Active noise cancellation with dedicated mic - Dolby Atmos sound |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, DLNA, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1,Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, |
| Sensors | Fingerprint -under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 30W (Warp Charge) |
