OnePlus 10R price in Bangladesh is Coming Soon. This Smart Phone comes with 6.62 inches AMOLED Display with 8GB,12GB RAM and Internal Storage 128GB,256GB ROM. It's features 50MP+16MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This OnePlus 10R is powered by 4500 mAh battery
| Name | OnePlus 10R |
|---|---|
| Model | 10R |
| Price | Up Coming |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - Global |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 78 SA/NSA - Global |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat18 1200/200 Mbps, 5G |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.62 inches, 106.3 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 397 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56â€, 1.0µm, PDAF, OIS 16 MP, f/2.2, 14mm, 123Ëš (ultrawide), 1/3.6 2 MP, f/2.4, (macro) |
|---|---|
| Secondary Camera | 16 MP, f/2.4, (wide), 1/3.06 |
| Camera Features | Dual LED Flash, Continuos autofocus, Exposure compensation, ISO control, Face Detection autofocus, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, Auto HDR, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 162.2 x 74.6 x 8.3 mm (6.39 x 2.94 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 198.5 g (7.02 oz) |
| Body Color | Hacker Black, Nano Silver & Blue |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex X2 & 3x2.85 GHz Cortex A710 & 4x1.80 GHz Cortex A510) |
| GPU | Mali-G710 MP10 - 850MHz - 64 bit |
| Chipset | MediaTek MT6983 Dimensity 9000 (4 nm) |
| Memory Internal | 128GB,256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB,12GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones, Dolby Atmos |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|