Nokia X6 Price in Bangladesh (BDT 25,000). This smartphone comes 4G Networks, (4GB+6GB) RAM and (32GB+64GB) ROM, 5.8 inche IPS LCD Display, 16MP+5MP Dual Rear and 16MP Selfie Camera, Android 8.1 Oreo, Octa core CPU, 3060 mAh Non Removable Li-Ion Battery.
| Name | Nokia X6 |
|---|---|
| Price | TK. 25,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.8 inches, 85.1 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 432 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | Dual: 16MP, 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP, f/2.0, 1.0µm |
| Camera Features | Dual-LED Dual-tone Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Body Dimensions | 147.2 x 71 x 8 mm (5.80 x 2.80 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 151 g (5.33 oz) |
| Body Build | Front/rear glass, aluminum frame |
| Body Color | Black, Blue, White |
| Launch Announcement | May, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released May, 2018 |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 |
| Memory Internal | 32GB, 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 400GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3060 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-G |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint/rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Finland |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging (Quick Charge 3.0), MP4/H.264 player, MP3/WAV/eAAC+/FLAC player, Photo/video editor, Document viewer |