Nokia X5 Price in Bangladesh (BDT 13,500). This smartphone comes 4G Networks, (3GB+4GB) RAM and (32GB+64GB) ROM, 5.86 inche IPS LCD Display, 13MP+5MP Dual Rear and 8MP Selfie Camera, Android 8.1 - Android One, Octa core CPU, 3060 mAh Non Removable Li-Ion Battery.
| Name | Nokia X5 |
|---|---|
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.86 inches, 85.7 cm2 (~79.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 287 ppi density |
| Primary Camera | Dual: 13MP, 5MP (depth sensor), LED Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.2 |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 149.5 x 72 x 8.1 mm (5.89 x 2.83 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Body Build | Front/rear glass, plastic frame |
| Body Color | Night black, Glacier white, Baltic sea blue |
| Launch Announcement | July, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release July 19th, 2018 |
| Operating System | Android 8.1 - Android One Oreo |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 |
| Memory Internal | 32GB, 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB |
| Ram | 3GB, 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3060 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint-rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | MP4/H.264 player, MP3/WAV/eAAC+/FLAC player, Photo/video editor Document viewer |
|---|