Nokia G12 price in Bangladesh is à§³17,000. This Smart Phone comes with 6.5 inches IPS LCD Display with 3GB RAM and Internal Storage 32GB ROM. It's features 13MP+2MP+2MP Primary and secondary 8MP Camera. This Nokia G12 is powered by 5050 mAh battery.
| Name | Nokia G12 |
|---|---|
| Model | G12 |
| Price | à§³17,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 270 ppi density |
| Primary Camera | 13MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP, (wide) |
| Camera Features | Exposure compensation, ISO control, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Body Dimensions | 164.6 x 75.9 x 8.5 mm (6.48 x 2.99 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 164.6 g (5.82 oz) |
| Body Build | Glass Front, Plastic Frame, Plastic Back |
| Body Color | Charcoal & Ice |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 - 64 bit |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5050 mAh battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration; MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Proximity Sensor,Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|