Nokia Edge 2022 price in Bangladesh is 32,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.67 inches IPS LCD Display with 6 GB RAM and Internal Storage 128 GB ROM. It's features 50MP+8MP+5MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Nokia Edge 2022 is powered by 5000 mAh Battery.
| Name | Nokia Edge 2022 |
|---|---|
| Model | Edge 2022 |
| Price | Tk 32,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 38, 39, 40, 41, 71 |
| Network 5G | 25, 41, 66, 71 SA/NSA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Display Type | IPS LCD |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~395 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 50 MP 8 MP 5 MP 2 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | Zeiss optics, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
| Body Dimensions | 171.4 x 79.7 x 9.1 mm (6.75 x 3.14 x 0.36 in) |
|---|---|
| Body Weight | 217 g (7.65 oz) |
| Body Color | Midnight Blue |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| Chipset | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 6 GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Finland |
|---|