Nokia Edge 2021 price in Bangladesh is 30,000 BDT. This Smart phone has 6.3-Inches IP68 Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM including 64MP+16MP+8MP+5MP Primary and secondary 16MP Camera. This Nokia Edge 2021 is powered by 4500 mAh Battery.
| Name | Nokia Edge 2021 |
|---|---|
| Model | Edge 2021 |
| Price | Tk 30,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 7, 28, 38, 40, 41, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, 5G |
| Display Type | IP68 Dust/Water Proof |
|---|---|
| Display Size | 6.3-Inches |
| Display Resolution | 1440 x 3040 Pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Primary Camera | 68MP 16MP 8MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Video | 4K@30fps |
| Body Color | Midnight Sun, Ocean Blue |
|---|---|
| Body Build | Front/Back Glass, Aluminum Body |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Not announced |
| Operating System | Android 11, upgradable to Android 12 |
|---|---|
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 512GB (dedicated slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm Audio Jack |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB 3.1, Type-C |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Finland |
|---|