Nokia 8.3 5G Price in Bangladesh (BDT 55,000). This smartphone comes 5G Networks, (6GB, 8GB) RAM and (64GB, 128GB) ROM, 6.81 inches IPS LCD Display, 16MP+12MP+2MP+2MP Quad Rear and 24MP Selfie Camera, Android 10.0, Android One, Octa core CPU, 4500 mAh Non Removable Li-Po Battery.
| Name | Nokia 8.3 5G |
|---|---|
| Model | 8.3 5G |
| Price | Tk 55,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G 2.4/1.2 Gbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.81 inches, 112.0 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~386 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 64MP, f/1.9, (wide), PDAF 12MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF 2MP, (macro) 2MP, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 24MP, f/2.0, (wide) |
| Camera Features | Zeiss optics, Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 171.9 x 78.6 x 9 mm (6.77 x 3.09 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 220 g (7.76 oz) |
| Body Color | Polar Night |
| Launch Announcement | March 19, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | July 2020 |
| Operating System | Android 10.0, Android One |
|---|---|
| CPU | Octa core |
| GPU | Adreno 620 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 6GB, 8GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 4500 mAh |