Nokia 8.2 Price in Bangladesh 35,000 BDT. This smartphone comes 4G Networks, 8GB RAM and 256GB ROM, 6.3 inches IPS LCD Display, 13MP+12MP Dual Rear and 32MP Selfie Camera, Android10, Octa core CPU, 4000 mAh Non Removable Li-Po Battery.
| Name | Nokia 8.2 |
|---|---|
| Price | Tk 35,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.3 inches, 16 cm |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Primary Camera | 13 MP 12 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | HDR, panorama, Auto Flash, Face detection, |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Body Dimensions | Info not available |
|---|
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Operating System | Android 10.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2.9 GHz, Single core, Kryo 470 + 2.4 GHz, Single core, Kryo 470 + 2.2 GHz, Hexa Core, Kryo 470) |
| GPU | Adreno 618 |
| Chipset | Qualcomm SDM735 Snapdragon 735 |
| Memory Internal | microSD, up to 400 GB |
|---|---|
| Memory External | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Finland |
|---|