Motorola Moto G9 Plus price in Bangladesh is Coming Soon. This Smartphone comes with 6.2 inches IPS LCD Display with 4GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 13MP+8MP+2MP Primary and 8MP Selfie Camera. This Motorola Moto G9 Plus is powered by Non-removable Li-Po 4700 mAh Battery.
| Name | Motorola Moto G9 Plus |
|---|---|
| Model | Moto G9 Plus |
| Price | Upcoming |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 66(1700/2100) - LATAM |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.2 inches |
| Display Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Color | Black onyx, Magenta red |
|---|
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| Chipset | Snapdragon 665 |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 512GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4700 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint-rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|