Motorola Moto G60 price in Bangladesh is à§³28,999. This Smart Phone comes with 6.5 inches IPS LCD capacitive Display with 4GB, 6GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 48MP+5MP+2MP Primary and 13MP Selfie Camera. This Motorola Moto G60 is powered by 5000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Motorola Moto G60 |
|---|---|
| Model | Moto G60 |
| Price | à§³28,999 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 48MP 5MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP |
| Camera Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | |
|---|---|
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Black; other colors |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. December 2021 |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4GB, 6GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, LTEPP, SUPL |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | USA |
|---|