Motorola Moto G31 price in Bangladesh is à§³18,999. This Smart Phone comes with 6.5 inches IPS LCD Display with 4GB, 6GB RAM and Internal Storage 64GB, 128GB ROM. It's features 64MP+8MP+2MP+2MP Primary and secondary 13MP Camera. This Motorola Moto G31 is powered by 5000 mAh battery.
| Name | Motorola Moto G31 |
|---|---|
| Model | Moto G31 |
| Price | à§³18,999 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41 - International |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches, 102.8 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi density |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Camera Features | Phase Detection autofocus, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, LED Flash, Exposure compensation, ISO control |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Body Dimensions | 165.2 x 75.7 x 9.1 mm (6.50 x 2.98 x 0.36 in) |
|---|---|
| Body Build | Glass Front, Plastic Back & Frame |
| Body Color | Phantom Black & Pastel Sky |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, LTEPP, SUPL |
| Sensors | Rear Mounted |
|---|---|
| Messaging | - SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|