Motorola Moto E7 Plus price in Bangladesh is à§³14,999. This Mobile Smartphone 6.5 inches IPS LCD Display with 4GB RAM and Internal Storage 64GB eMMC 5.1 ROM. It's features 48MP+8MP Primary and 2MP Selfie Camera. This Motorola Moto E7 Plus is powered by Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery.
| Name | Motorola Moto E7 Plus |
|---|---|
| Model | Moto E7 Plus |
| Price | à§³14,999 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 48MP 8MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.2, 1/4 |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Color | Misty Blue, Orange |
|---|---|
| Body Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Launch Announcement | September, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 240 & 4x1.6 GHz Kryo 240) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| Memory Internal | 64GB eMMC 5.1 |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|