Motorola Frontier 22 price in Bangladesh is à§³50,985. This Smart Phone comes with 6.7 inches IPS LCD Display with 8GB RAM and Internal Storage 256GB ROM. It's features 108MP+8MP+2MP Primary and secondary 32MP Camera.Motorola Frontier 22 is powered by 5000 mAh battery.
| Name | Motorola Frontier 22 |
|---|---|
| Model | Frontier 22 |
| Price | à§³50,985 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 66 |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches, 106.6 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 401 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.3, (wide), 0.7µm |
|---|---|
| Secondary Camera | Exposure compensation, ISO control, Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Dual-LED dual-tone flash, Auto Flash, Face detection, Autofocus, Touch to focus, Panorama |
| Camera Features | 4K@30fps, 1080p@30/60/120ps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Video |
| Body Dimensions | 169 x 75.6 x 9 mm (6.65 x 2.98 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Body Color | Nebula Blue |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 670 Prime & 3x2.2 GHz Kryo 670 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 670 Silver) |
| GPU | Adreno 642L - 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Proximity Sensor,Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | USA |
|---|