Motorola Edge 40 Pro price in Bangladesh is à§³52,500. This Smart Phone comes with 6.7 inches OLED Display with 8GB,12GB RAM and Internal Storage 128GB,256GB,512GB ROM. It's features 50MP+50MP+2MP Primary and secondary 60MP Camera. This Motorola Edge 40 Pro is powered by 4800 mAh battery.
| Name | Motorola Edge 40 Pro |
|---|---|
| Model | Edge 40 Pro |
| Price | à§³52,500 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat20 2000/150 Mbps, 5G |
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 393 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 50MP 50MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 60 MP |
| Camera Features | 8944 x 6712 Pixels |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Body Dimensions | 163.1 x 76 x 8.8 mm (6.42 x 2.99 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Body Build | Glass Front (Gorilla Glass 3), Glass Back (Gorilla Glass 5), Plastic Frame |
| Body Color | Cosmos Blue & Stardust White |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 - 64 bit |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Memory Internal | 128GB,256GB,512GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB,12GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4800 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, Display Port 1.4, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | USA |
|---|