Meizu Note 8 Price in Bangladesh (BDT 18,990). This smartphone comes 4G Networks, 4GB RAM and 64GB ROM, 6.0 inches IPS LCD capacitive touchscreen Display, 12MP+5MP Rear and 8MP Selfie Camera, Android 8.0 (Oreo), Octa-core CPU, 3600 mAh Non Removable Li-Po Battery.
| Name | Meizu Note 8 |
|---|---|
| Price | TK. 18,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - China |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~80.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes - Flyme UI |
| Display Density | 402 ppi density |
| Camera Features | Dual-LED Dual-tone Flash, Panorama |
|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | Dual: 12MP, f/1.9, 1/2.55 5MP |
| Secondary Camera | 8MP, f/2.0 |
| Body Dimensions | 153.6 x 75.5 x 7.9 mm (6.05 x 2.97 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Body Color | Black, Blue, Red, Pink |
| Launch Announcement | October, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release November, 2018 |
| Operating System | Android 8.0 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| Memory External | No |
|---|---|
| Memory Internal | 64GB |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3600 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint-rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging: mCharge (18W), MP3/WAV/eAAC+/FLAC player, MP4/H.264 player Document editor Photo/video editor |