LG K51 price in Bangladesh is 14,550 BDT. This Smart Phone comes with 6.5 inches IPS LCD Display with 3GB RAM and Internal Storage 32GB ROM. It's features 13MP+5MP+2MP Primary and 13MP Selfie Camera. This LG K51 is powered by 4000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | LG K51 |
|---|---|
| Model | K51 |
| Price | Tk 14,550 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi density |
| Display Screen Protection | -Scratch Resistant Glass, 2.5D Curved Glass |
| Primary Camera | 13MP 5MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP |
| Camera Features | Panorama, HDR |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 166.96 x 77.92 x 8.47 mm |
|---|---|
| Body Weight | 181 g |
| Body Build | MIL-STD-810G compliant |
| Body Color | Purple Gradient |
| Launch Announcement | April, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | May, 2020 |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa core CPU (4x2.0 GHz Cortex-A53 and 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 |
| Memory Internal | 32GB (ROM) |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 3GB (RAM) |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Fingerprint Sensor, NO |