Lenovo Legion Y70 price in Bangladesh is 45,000 BDT. This Smart phone comes with 6.67 inches AMOLED Display with 8GB, 12GB, 16GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB, 512GB ROM. It's features 50MP+13MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Lenovo Legion Y70 is powered by 5100 mAh Battery.
| Name | Lenovo Legion Y70 |
|---|---|
| Model | Legion Y70 |
| Price | Tk 45,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43 |
| Network 5G | 1, 2, 3, 7, 8, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 50MP 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR LED flash, HDR |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS, HDR10+ rec. 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps |
| Body Dimensions | 163.6 x 77 x 8 mm (6.44 x 3.03 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Body Build | Glass front, aluminum frame |
| Body Color | Black, Silver, Red |
| Launch Announcement | 2022, August 18 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2022, August 23 |
| Operating System | Android 12, ZUI 14 |
|---|---|
| OS Version | Android 12, ZUI 14 |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB, 512GB ROM UFS 3.1 |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB, 16GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Unspecified |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 68W, 80% in 34 min (advertised) |