Lava Z60s Price in Bangladesh (BDT 5,750). This smartphone comes 4G Networks, 1GB RAM and 16GB ROM, 5.0 inches IPS LCD Display, 5MP Rear and 5MP Selfie Camera, Android 8.1 Oreo, Quad-core CPU, 2500 mAh Non Removable Li-Po Battery.
| Name | Lava Z60s |
|---|---|
| Price | TK 5,750 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500)900 / 2100 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.0 inches |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes, up to 5 fingers |
| Display Density | ~294 ppi |
| Primary Camera | 5MP, f/2.0, AF |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP, f/2.4 |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 144.3 x 71.4 x 8.5 mm (5.68 x 2.81 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 136 gm |
| Body Color | Gold, Black |
| Launch Announcement | August, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released August, 2018 |
| Operating System | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Chipset | Mediatek MT6739WW |
| Memory Internal | 16GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64GB |
| Ram | 1GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | MP3/WAV/eAAC+ player |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - 3.5mm jack |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | India |
|---|---|
| Other Features | MP4/H.264 player ,MP3/WAV/eAAC+ player, Photo/video editor, Document viewer |