Lava Z2 Max price in Bangladesh is à§³10,000. This Smart Phone comes with 7.0 inch IPS LCD Display with 8GB, 2GB RAM and Internal Storage 132GB ROM. It's features 13MP+2MP Primary and 8MP Selfie Camera. This Lava Z2 Max is powered by 6000 mAh Non-removable Li-Po Battery
| Name | Lava Z2 Max |
|---|---|
| Model | Z2 Max |
| Price | à§³10,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 7.0 inches, 116.4 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1640 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 256 ppi density 20:9 ratio |
| Primary Camera | 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED Flash, Exposure compensation, ISO control, Phase Detection autofocus, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 174.7 x 78.6 x 9.1 mm (6.88 x 3.09 x 0.36 in) |
|---|---|
| Body Weight | 216 g (7.62 oz) |
| Body Build | Glass Front, Plastic Back & Frame |
| Body Color | Stroked Blue & Stroked Cyan |
| Launch Announcement | 11 May 2021 |
|---|---|
| Launch Date | 11 May 2021 |
| Operating System | Android 10 (Go edition) |
|---|---|
| OS Version | 10 (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz |
| Memory Internal | 32GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 2GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | N/A |
|---|---|
| Messaging | N/A |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|