Lava Blaze NXT price in Bangladesh is 12,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.52 Inches IPS LCD Display with 4GB RAM and Internal Storage 64GB ROM. It's features 13MP+2MP+VGA Primary and secondary 8MP Camera. This Lava Blaze NXT is powered by 5000 mAh Battery.
| Name | Lava Blaze NXT |
|---|---|
| Model | Blaze NXT |
| Price | Exp Tk 12,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi density |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 13MP 2MP VGA |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED Flash, Exposure compensation, ISO control, Phase Detection autofocus, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Body Dimensions | 164.8 x 76.3 x 8.9 mm (6.49 x 3.00 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 203.5 g (7.20 oz) |
| Body Build | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Body Color | Glass Blue, Glass Red & Glass Green |
| Launch Announcement | 25 November 2022 |
|---|---|
| Launch Date | 02 December 2022 |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 - 64 bit |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio G37 (12 nm) |
| Memory Internal | 64GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | India |
|---|---|
| Other Features | 10W charging |