Itel A57 price in Bangladesh is 6,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.1 inches IPS LCD Display with 1GB RAM and Internal Storage 16GB ROM. It's features 8MP+0.3MP Primary and secondary 5MP Camera. This Itel A57 is powered by 4000 mAh Battery.
| Name | Itel A57 |
|---|---|
| Model | A57 |
| Price | Tk 6,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi density |
| Display Screen Protection | Scratch Resistant Glass |
| Primary Camera | 8 MP, Primary Camera 0.3 MP (VGA) Camera |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP, Primary Camera |
| Camera Features | Autofocus, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Touch focus, Face detection, White balance settings, LED flash, 4x zoom, AR Emoji, low-light |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Body Dimensions | 158 x 75.5 x 9.65 mm |
|---|---|
| Body Weight | - |
| Body Build | Glass Front & Plastic Body |
| Body Color | Blue & Black |
| Launch Announcement | February 2022 |
|---|
| Operating System | Android 11 (Go Edition) |
|---|---|
| OS Version | 11 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 - 64 bit |
| Chipset | Unisoc SC7731e (32nm) |
| Memory Internal | 16GB |
|---|---|
| Memory External | microSD |
| Ram | 1GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Proximity Sensor,Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|