Infinix Zero X Pro price in Bangladesh is à§³24,999. This Smart Phone comes with 6.67 inch AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB,256GB ROM. It's features 108MP+8MP+8MP Primary and secondary 16MP Camera. This Infinix Zero X Pro is powered by 4500 mAh Li-Po Battery .
| Name | Infinix Zero X Pro |
|---|---|
| Model | Zero X Pro |
| Price | à§³24,999 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | 6.67 inch |
|---|---|
| Display Size | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi density |
| Primary Camera | 108MP 8MP 8MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | Exposure compensation, ISO control, Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Phase Detection, Autofocus, Panorama, Triple-LED dual-tone flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@30fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 164.1 x 75.7 x 7.8 mm (6.46 x 2.98 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Body Build | Glass Front & Back, Plastic Frame |
| Body Color | Nebula Black, Starry Silver & Tuscany Brown |
| Launch Announcement | 13 September 2021 |
|---|---|
| Launch Date | October 2021 |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 - 900 MHz - 64 bit |
| Chipset | XOS 7.6 |
| Memory Internal | 128GB,256GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, Reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Under Display, Optical |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|