Infinix Zero 7 price in Bangladesh is à§³13,000. This Smart Phone comes with 6.53 inches IPS LCD Display with 4GB, 6GB RAM and Internal Storage 64GB, 128GB ROM. It's features 48MP+8MP+2MP+2MP Primary and 32MP Selfie Camera. This Infinix Zero 7 is powered by Li-Ion (Lithium Ion) 4200 mAh Battery.
| Name | Infinix Zero 7 |
|---|---|
| Model | Zero 7 |
| Price | à§³13,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network 5G | Does not have support for 5G Network |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.53 inches, 97.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 409 ppi density |
| Primary Camera | 48MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | Panorama HDR |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Build | Front glass, plastic body |
|---|---|
| Body Color | Black, Deep Blue, Light Blue |
| Launch Announcement | Not Announced Yet |
|---|---|
| Launch Date | Expected. Released 2020 Quarter 2 |
| Operating System | Android 10 - XOS 5.5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 260 Silver) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Plus Snapdragon 660 (14 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB |
|---|---|
| Memory External | Up to 128 GB via microSD card (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4200 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|