Infinix Zero 5G price in Bangladesh is à§³25,000. This Smart Phone comes with 6.67-inch AMOLED Display with 8GB RAMand Internal Storage 128GB ROM. It's features 64MP+8MP+8MP Primary and secondary 16MP Camera. This Infinix Zero 5G is powered by 4500 mAh Li-Po Battery.
| Name | Infinix Zero 5G |
|---|---|
| Model | Zero 5G |
| Price | à§³25,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi density |
| Primary Camera | 64MP 8MP 8MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | Exposure compensation, ISO control, Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Phase Detection, Autofocus, Panorama, Triple-LED dual-tone flash |
| Video | 4k@30fps, 1080p@30fps, 720p@30fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 164.1 x 75.7 x 7.8 mm (6.46 x 2.98 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Body Build | Glass Front & Back, Plastic Frame |
| Body Color | Nebula Black & Starry Silver |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 MC4 - 64 bit |
| Chipset | MediaTek MT6877 Dimensity 900 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, Reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS |
| Sensors | Under Display, Optical |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|