Infinix Zero 14 Neo price in Bangladesh is à§³23,125. This Mobile Phone has 6.78 inches OLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM including 48MP+8MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Infinix Zero 14 Neo is powered by 5000 mAh battery.
| Name | Infinix Zero 14 Neo |
|---|---|
| Model | Zero 14 Neo |
| Price | à§³23,125 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Network 5G | No |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Display Size | 6.78 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 48MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP, (wide) |
| Camera Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 168.4 x 76.5 x 8.8 mm |
|---|---|
| Body Weight | 205 g |
| Body Color | Nebula Black, Starry Silver, Bahamas Blue |
| Launch Announcement | May 2023 |
|---|---|
| Launch Date | May 2023 |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 |
| Chipset | Mediatek Helio G96 |
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-Removable |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | 3.5mm Audio Jeck |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|