Infinix Note 11 Pro price in Bangladesh is à§³21,490. This Smart Phone comes with 6.95 inches IPS LCD Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 64MP+13MP+2MP Primary and secondary 16MP Camera. This Infinix Note 11 Pro is powered by 5000 mAh battery.
| Name | Infinix Note 11 Pro |
|---|---|
| Model | Note 11 Pro |
| Price | à§³21,490 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 40 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.95 inches, 114.7 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 387 ppi density |
| Primary Camera | 64 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP, (wide), Primary Camera |
| Camera Features | Exposure compensation, ISO control, Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Phase Detection autofocus, Panorama, Quad-LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@30fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 173.1 x 78.4 x 8.7 mm (6.81 x 3.09 x 0.34 in) |
|---|---|
| Body Color | Mithril Grey, Haze Green & Mist Blue |
| Build Material | Glass Front, Plastic Back & Frame |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G96 (12 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS |
| Sensors | Side Mounted |
|---|---|
| Messaging | - SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|