Infinix Hot 14 Pro price in Bangladesh is 32,000 BDT. This Smart phone comes with 6.7 inches IPS LCD Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 13MP+2MP+2MP Primary and secondary 8MP Camera. This Infinix Hot 14 Pro is powered by 5000 mAh Battery.
| Name | Infinix Hot 14 Pro |
|---|---|
| Model | Hot 14 Pro |
| Price | Tk 32,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | 720 x 1640 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 266 ppi density |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 13MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | Yes |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 171.1 x 77.6 x 8.9 mm (6.74 x 3.06 x 0.35 in)185 g |
|---|---|
| Body Weight | 185 g |
| Body Build | Obsidian Black, Amber Red, Moonlight Jade, Ocean Wave |
| Body Color | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Not announced |
| Operating System | Android 12, XOS 10.6 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek Helio G70 (12 nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 32W |