Infinix Hot 10s price in Bangladesh is à§³12,990. This Smart Phone comes with 6.82 inches IPS LCD Display with 4GB, 6GB RAM and Internal Storage 64GB, 128GB ROM. It's features 48MP+2MP Primary and 8MP Selfie Camera. This Infinix Hot 10s is powered by 6000 mAh Li-Ion Battery.
| Name | Infinix Hot 10s |
|---|---|
| Model | Hot 10s |
| Price | à§³12,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz |
|---|---|
| Display Size | 6.82 inches, 110.5 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1640 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~263 ppi density |
| Primary Camera | 48MP, f/1.8, (wide), 1/2.0, 0.8µm, PDAF 2MP, f/2.4, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, (wide) |
| Camera Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 171.5 x 77.5 x 9.2 mm (6.75 x 3.05 x 0.36 in) |
|---|---|
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Black, Purple, Morandi Green, Heart of Ocean |
| Launch Announcement | 21 April 2021 |
|---|---|
| Launch Date | EXp. 12 May 2021 |
| Operating System | Android 11, XOS 7.6 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|