Huawei Nova 8 Pro price in Bangladesh is à§³42,750. This Smart Phone comes with 6.57 inches oled Display with 8GB,12GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 64MP+8MP+8MP+2MP Primary and 32MP+8MP Selfie Camera. This Huawei Nova 8 Pro is powered by 4300 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Huawei Nova 8 Pro |
|---|---|
| Model | Nova 8 Pro |
| Price | à§³42,750 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | oled capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.57 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 392 ppi density |
| Primary Camera | 64MP 8MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP 8MP |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
|---|---|
| Body Color | Black, Red, Purple, Green, Blue |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Coming Soon, Exp release, March 2021 |
| Operating System | Android 10.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.58 GHz Cortex-A76 & 3x2.40 GHz Cortex-A76 & 4x1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 (8-core) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 985 5G (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Charging | Fast charging 65W, 100% in 30 min (advertised) SuperVOOC 2.0 Fast wireless charging 40W |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint {side-mounted}, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 65W, 100% in 30 min (advertised) SuperVOOC 2.0 Fast wireless charging 40W |