Huawei Nova 3i Prime (2019) Price in Bangladesh (BDT 28,990). This smartphone comes 4G Networks, (4GB, 6GB) RAM and (64GB, 128GB) ROM, 6.3 inches IPS LCD Display, (16MP+2MP) Dual Rear and (24MP+2MP) Selfie Camera, Android 8.1 Oreo OS, Octa-core CPU, 3340 mAh Li-Ion Battery.
| Name | Huawei Nova 3i |
|---|---|
| Price | Tk. 28,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 409 ppi density |
| Primary Camera | 16MP, f/2.2, PDAF 2MP, depth sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | 24MP, f/2.0 2MP, depth sensor |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 157.6 x 75.2 x 7.6 mm (6.20 x 2.96 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Body Color | Black, Pearl White, Iris Purple |
| Launch Announcement | July, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released August, 2018 |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 |
| Memory Internal | 64GB, 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 4GB, 6GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3340 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint - rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Battery charging 10W MP4/H.264 player MP3/eAAC+/WAV/Flac player Document viewer Photo/video editor |