Huawei Nova 11i price in Bangladesh is à§³37,040. This Smart Phone comes with 6.57 inches OLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB,256GB ROM. It's features 50MP+8MP+2MP+2MP Primary and secondary 32MP+32MP Camera. This Huawei Nova 11i is powered by 4500 mAh Battery.
| Name | Huawei Nova 11i |
|---|---|
| Model | Nova 11i |
| Price | à§³37,040 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM,HSDPA,LTE-A |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED, 1B colors, HDR10, 120Hz |
|---|---|
| Display Size | 6.57 inches |
| Display Resolution | 1236 x 2676 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 439 ppi density |
| Primary Camera | 50MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP 32MP |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 163.4 x 74.4 x 8 mm (6.43 x 2.93 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Body Color | Black, Blue, Green, Violet |
| Launch Announcement | 2023, March |
|---|---|
| Launch Date | 2023, March |
| Operating System | HarmonyOS 2.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) - standard model |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Memory Internal | 128GB , 256GB |
|---|---|
| Memory External | |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Active noise cancellation with dedicated mic |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with tri-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|