Huawei Mate V price in Bangladesh is à§³1,20,000. This Smart Phone comes with 8.0 inches AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 512GB ROM. It's features Quad Primary and Quad Selfie Camera. This Huawei Mate V is powered by Li-Poly (Lithium Polymer) 4500 mah Battery.
| Name | Huawei Mate V |
|---|---|
| Model | Mate V |
| Price | à§³1,20,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G band 41(2500), 77(3700), 78(3500), 79(4700); NSA/Sub6/mmWave |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 8.0 inches, 205.0 cm2 |
| Display Resolution | 2200 x 2480 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Primary Camera | Quad |
|---|---|
| Secondary Camera | Quad |
| Camera Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p @60fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | Unfolded: 161.3 x 146.2 x 5.4 mm Folded: 161.3 x 78.3 x 11 mm |
|---|---|
| Body Weight | 295 g (10.41 oz) |
| Body Color | Interstellar Blue |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp; 2020 |
| Operating System | Android 10.0; EMUI 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm) |
| Memory Internal | 512GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mah |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|