Huawei Enjoy 20 SE price in Bangladesh is à§³19,990. This Smart Phone comes with 6.67 inches IPS LCD Display with 4GB, 6GB RAM and Internal Storage 64GB, 128GB ROM. It's features 48MP+13MP+8MP+2MP Primary and 8MP Selfie Camera. This Huawei Enjoy 20 SE is powered by 5000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Huawei Enjoy 20 SE |
|---|---|
| Model | Enjoy 20 SE |
| Price | à§³19,990 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi density |
| Primary Camera | 48MP 13MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8MP, f/2.4, 120Ëš (ultrawide), 1/4.0 |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.0, (wide) |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 165.7 x 76.9 x 9.3 mm (6.52 x 3.03 x 0.37 in) |
|---|---|
| Body Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Body Color | Black, Gold, Green, Pink |
| Launch Announcement | 23 December, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon. Exp. January 2021 |
| Operating System | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4GB, 6GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, ANT+ |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|