HTC Wildfire E1 Lite price in Bangladesh is à§³10,000. This Smart Phone comes with 5.45 inches TFT Display with 2GB RAM and Internal Storage 16GB ROM. It's features 8MP+0.3MP Primary and 5MP Selfie Camera. This HTC Wildfire E1 Lite is powered by 3000 mAh Li-Ion Battery.
| Name | HTC Wildfire E1 Lite |
|---|---|
| Model | Wildfire E1 Lite |
| Price | à§³10,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40 |
| Network Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/75 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | No |
| Display Density | 295 ppi density |
| Primary Camera | 8MP 0.3MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 147.9 x 71.4 x 8.9 mm (5.82 x 2.81 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Black |
| Launch Announcement | 24 September, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Available. 24 September, 2020 |
| Operating System | Android 10 (Go edition) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6761D Helio A20 (12 nm) |
| Memory Internal | 16GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | rear-mounted |