Honor X10 Pro 5G price in Bangladesh is à§³42,751. This Smart Phone comes with 6.63 inches LTPS IPS LCD capacitive touchscreen Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 48MP+2MP main, Primary and 8MP Selfie Camera. This Honor X10 Pro 5G is powered by 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery.
| Name | Honor X10 Pro 5G |
|---|---|
| Model | X10 Pro 5G |
| Price | à§³42,751 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 38, 41, 77, 78, 79, 80, 84 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.63 inches, 16.84 cm |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~397 ppi density |
| Display Screen Protection | Aluminosilicate glass |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7 |
|---|---|
| Secondary Camera | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3 |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | N/A |
|---|---|
| Body Weight | N/A |
| Body Build | Glass front (Aluminosilicate glass) |
| Operating System | Android |
|---|---|
| OS Version | 10 |
| CPU | Octa-core (1x2.36 GHz Cortex-A76 & 3x2.22 GHz Cortex-A76 & 4x1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 (6-core) |
| Chipset | Kirin 820 5G (7nm) |
| Memory Internal | 256GB |
|---|---|
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 6GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes, with stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint [under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |