Honor V40 Pro price in Bangladesh is à§³48,000. This Smart Phone comes with 6.67 inches IPS LCD Display with 6GB, 8GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 64MP+32MP+16MP+8MP Primary and 32MP Selfie Camera. This Honor V40 Pro is powered by Li-Poly (Lithium Polymer) 4500 mAh Battery.
| Name | Honor V40 Pro |
|---|---|
| Model | V40 Pro |
| Price | à§³48,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 26(850), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network 5G | 5G SA / NSA; N1/N3/N41/N77/N78/N79 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 64MP 32MP 16MP 8MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Color | Ocean Blue, Midnight Black, Icelandic Frost, Sunrise Orange |
|---|
| Launch Announcement | Exp release in August 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon |
| Operating System | Android 10.0; Magic UI 3 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 MP18 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 1020 (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB, 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|