Honor 60 SE 5G price in Bangladesh is à§³32,000. This Smart Phone comes with 5.45 inches IPS LCD Display with 6GB, 8GB RAM and Internal Storage 128GB, 256GB ROM. It's features 64MP+12MP+16MP Primary and secondary 32MP+12MP Camera. This Honor 60 SE 5G is powered by 4500 mAh battery.
| Name | Honor 60 SE 5G |
|---|---|
| Model | 60 SE 5G |
| Price | à§³32,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE/5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz HDR10 |
|---|---|
| Display Size | 6.78 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 108MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 164.73 x 75.63 x 8 mm. |
|---|---|
| Body Weight | 191 g |
| Body Color | Black, Blue, Green, Gradient, Butterfly Feather Red |
| Launch Announcement | July, 2022 |
|---|---|
| Launch Date | July, 2022 |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.36 GHz Cortex-A76 & 3x2.22 GHz Cortex-A76 & 4x1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1200 |
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB, 8GB |
| Battery Type | Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes, 32-bit/192kHz audio, Active noise cancellation with dedicated mic |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|