Honor 20S Price in Bangladesh (BDT 12,599). This smartphone comes 4G Networks, (6GB, 8GB) RAM and 128GB ROM, 6.26 inches IPS LCD capacitive touchscreen Display, 48MP+8MP+2MP Triple Rear and 32MP Selfie Camera, Android 9.0 (Pie); Magic 2.1, Octa core CPU, 3750 mAh Non Removable Li-Po Battery.
| Name | Honor 20S |
|---|---|
| Price | Tk 12,599 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.26 inches, 96.2 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~412 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.0, 0.8µm |
|---|---|
| Secondary Camera | LED flash, HDR, panorama |
| Camera Features | 1080p@30fps |
| Video |
| Body Dimensions | 154.3 x 74 x 7.9 mm (6.07 x 2.91 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 172 g (6.07 oz) |
| Body Build | Front/back glass, aluminum frame |
| Body Color | Black, Blue, White |
| Launch Announcement | September, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release September, 2019 |
| Operating System | Android 9.0 (Pie); Magic 2.1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 (7 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6B, 8 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 3750 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No Active noise cancellation with dedicated mic 32-bit/192kHz audio |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint -side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 20W |