Google Pixel 5 price in Bangladesh is à§³59,999. This Smartphone comes with 5.8 inches AMOLED Display with 8GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 12.2MP+8MP Primary 8MP Selfie Camera. This Google Pixel 5 powered by Non-removable Li-Ion 4000 mAh Battery.
| Name | Google Pixel 5 |
|---|---|
| Model | Pixel 5 |
| Price | à§³59,999 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.8 inches, 82.6 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~444 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Corning Gorilla Glass 3 |
| Display Screen Protection | Always-on display |
| Primary Camera | 12.2MP 8MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.0, 24mm (wide), 1.12µm |
| Camera Features | LED flash, Auto-HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Body Color | Just Black |
|---|
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB UFS 2.1 |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint-rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|