Google Pixel 4 Price in Bangladesh (BDT 68,000). This smartphone comes 4G Networks, 6GB RAM and (64GB, 128GB) ROM, 5.7 inches IPS LCD capacitive touchscreen Display, 12.2MP+16MP Dual Rear and 8MP+3D Selfie Camera, Android 10.0 (Ten), Octa core CPU, 2800 mAh Non Removable Li-Po Battery.
| Name | Google Pixel 4 |
|---|---|
| Price | Tk. 68,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.7 inches, 80.7 cm2 (~79.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 444 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | Dual: 12.2MP, 16MP, (telephoto), 2X Optical Zoom |
|---|---|
| Secondary Camera | Dual: 8MP, 3D TOF Camera |
| Camera Features | Dual-LED Flash, Auto-HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 147.1 x 68.8 x 8.2 mm (5.79 x 2.71 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 162 g |
| Body Build | Front/back Glass (Gorilla Glass 5), Aluminum Frame |
| Body Color | Clearly White, Just Black, Oh So Orange |
| Launch Announcement | October, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release October, 2019 |
| Operating System | Android 10.0 (Ten) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 |
| Memory Internal | 64GB, 128GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2800 mAh |
| Battery Charging | Fast Battery Charging 18W |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | USB Power Delivery 2.0 QI wireless charging |