BLU G70 Price in Bangladesh (BDT 8,500). This smartphone comes 4G Networks, 2GB RAM and 32GB ROM, 6.4 inches IPS LCD capacitive touchscreen Display, 13MP+2MP Dual Rear and 8MP Selfie Camera, Android 9.0 (Pie), Octa core CPU, 4000 mAh Non Removable Li-Po Battery.
| Name | BLU G70 |
|---|---|
| Price | Tk 8,500 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 28(700) |
| Network Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~268 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP, AF 2MP, depth sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps 720p@30fps |
| Body Dimensions | 156.8 x 75 x 8.6 mm (6.17 x 2.95 x 0.34 in) |
|---|---|
| Body Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Body Color | Black, Blue, Green |
| Launch Announcement | January, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Released January, 2020 |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Color: Black, Blue, Green |