Asus Zenfone 8 price in Bangladesh is 65,000 BDT. This Smart Phone comes with 6.67 inches Super AMOLED Display with 6GB RAM and Internal Storage 128GB ROM. It's features 64MP+8MP+12MP Primary and Motorized flip-up main Selfie Camera. This Asus Zenfone 8 is powered by 5000mAh Li-Poly Battery.
| Name | Asus Zenfone 8 |
|---|---|
| Model | Zenfone 8 |
| Price | à§³65,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 29, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 77, 78 SA/NSA |
| Network Speed | Yes |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED Display |
|---|---|
| Display Size | 6.67 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 HDR10+ 90Hz refresh rate 700 nits typ. brightness (advertised) |
| Primary Camera | 64MP 8MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | Motorized flip-up main camera module Dual-LED flash, HDR, auto panorama (motorized rotation) |
| Camera Features | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR |
| Video | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR |
| Body Dimensions | 165.1 x 77.3 x 9.6 mm (6.5 x 3.04 x 0.38 in) |
|---|---|
| Body Weight | 230 g (8.11 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| Body Color | Aurora Black, Pastel White |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | EXP. December, 2020 |
| Operating System | Android 10, ZenUI 7 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Memory Internal | 128GB (ROM) |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 6GB (RAM) |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Sensors | Fingerprint -side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Taiwan |
|---|---|
| Other Features | No |