Asus Zenfone 5 ZE620KL Price in Bangladesh (BDT 39,990). This smartphone comes 4G Networks, (4GB, 6GB) RAM and 64GB ROM, 6.2 inches IPS LCD Display, (12MP+8MP) Dual Rear and 8MP Selfie Camera, Android 8.0(Oreo) OS, Octa-core CPU, Non-removable Li-Ion 3300 mAh Battery.
| Name | Asus Zenfone 5 ZE620KL |
|---|---|
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/100 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes, up to 10 fingers |
| Display Density | 402 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) - 95% DCI-P3 coverage - ASUS ZenUI 5.0 |
| Primary Camera | 12MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/2.55`, 1.4µm, PDAF, 4-axis OIS 8MP, f/2.0, 12mm, 1/4`, 1.12µm, no AF |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP (f/2.0, 24 mm, 1/4`, 1.12 µm), gyro EIS, 1080 |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Body Dimensions | 153 x 75.7 x 7.9 mm (6.02 x 2.98 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Body Build | Front glass, aluminum body |
| Body Color | Midnight Blue, Meteor Silver |
| Launch Announcement | February, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release April, 2018 |
| CPU | Octa-core Kryo 260 |
|---|---|
| GPU | Adreno 509 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 400GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3300 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with Dual Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes - 24-bit/192kHz audio - Active noise cancellation with dedicated mic - DTS Headphone X |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint/rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 5V/2A 10W, MP3/WAV/eAAC+ player, MP4/H.264 player, Document viewer, Photo editor |