Asus ROG Phone Price in Bangladesh (BDT 90,990). This smartphone comes 4G Networks, 8GB RAM and (128GB, 512GB) ROM, 6.0 inches AMOLED Display, 12MP+8MP Dual Rear and 8MP Selfie Camera, Android 8.1 (Oreo), Octa-core CPU, Non-removable Li-Ion 4000 mAh Battery.
| Name | Asus ROG Phone |
|---|---|
| Price | TK. 108,500 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA - B version |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - A version, B version |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes, up to 10 fingers |
| Display Density | 402 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 - ROG Gaming X mode UI - 108.6% DCI-P3 color gamut - Wide Colour Gamut - HDR display - 90 Hz (1ms pixel response time) - ROG Gaming UI - Always-on display |
| Primary Camera | 12MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/2.55`, 1.4µm, 4-axis OIS, dual pixel PDAF 8MP, 12mm, no AF |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.0, 24mm (wide) |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps (3-axis gyro-EIS) |
| Body Dimensions | 158.8 x 76.2 x 8.7 mm (6.25 x 3.00 x 0.34 in) |
|---|---|
| Body Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Body Build | Front/back glass (Gorilla Glass) & aluminum frame |
| Body Color | Black |
| Launch Announcement | June, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released October, 2018 |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.96 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 512GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes - 24-bit/192kHz audio - DTS Headphone X - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 10V/3A 30W (Quick Charge 4+) ,MP4/WMV/H.265 player, MP3/WAV/WMA/eAAC+/FLAC player, Photo/video editor, Document viewer |