Asus ROG Phone 5 5G price in Bangladesh is à§³58,000 This Smart Phone comes with 6.78 inches AMOLED capacitive Display with 8GB, 12GB RAM and Internal Storage 256GB ROM. It's features 64MP+13MP+5MP Main, 24MP Front camera. This Asus ROG Phone 5 5G is powered by Non-removable 6000 mAh Li-Poly Battery.
| Name | Asus ROG Phone 5 5G |
|---|---|
| Model | ROG Phone 5 5G |
| Price | à§³58,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G 4.0 Gbps DL |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.78 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 64MP 13MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 24MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps |
| Body Color | Black |
|---|
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. December 2021 |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| OS Version | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Memory Internal | 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | Two (side 3.1, bottom 2.0) Type-C 1.0 reversible connector; accessory connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Taiwan |
|---|