Apple iPhone X Price in Bangladesh (BDT 86,400). This smartphone comes 4G Networks, 3GB RAM and (64GB, 256GB) ROM, 5.8 inches Super AMOLED Display, (12MP+12MP) Dual Rear and 7MP Selfie Camera, iOS 11, Quad-core CPU, Non-removable Li-Ion Up to 21 h (3G) Battery.
| Name | Apple iPhone X |
|---|---|
| Price | Tk 86,400 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | iPhone X |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 / 2100 - A1865 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - A1901, A1865 CDMA2000 1xEV-DO & TD-SCDMA - A1865 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - A1901, A |
| Network Speed | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - A1901, A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.8 inches (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1125 x 2436 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 458 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | Scratch-resistant glass - Dolby Vision/HDR10 compliant - Wide color gamut display - 3D Touch display - True-tone display |
| Primary Camera | Dual 12MP, f/1.8 & f/2.4, phase detection autofoc |
|---|---|
| Camera Features | Geo-tagging, Simultaneous 4K video and 8MP image recording, Touch focus, Face/smile detection, HDR (photo/panorama) |
| Video | 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Secondary Camera | 7MP, f/2.2, 1080p@30fps, 720p@240fps, face detect |
| Secondary Camera | 7MP, f/2.2, 1080p@30fps, 720p@240fps, face detect |
| Body Dimensions | 143.6 x 70.9 x 7.7 mm (5.65 x 2.79 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 174 g (6.14 oz) |
| Body Color | Space Gray, Silver |
| Launch Announcement | September, 2017 |
|---|---|
| Launch Date | Release November, 2017 |
| Operating System | iOS 11 |
|---|---|
| CPU | Hexa-core |
| Chipset | Apple A11 Bionic |
| Memory Internal | 64GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Talk time | Up to 21 h (3G) |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, Proprietary Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No - Active noise cancellation with dedicated mic - Lightning to 3.5 mm headphone jack adapter |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 3.0, reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | iMessage, SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 (Safari) |
| Java | No |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Music play : Up to 60 h, Fast battery charging: 50% in 30 min, Qi wireless charging Siri natural language commands and dictation iCloud cloud service MP3/WAV/AAX+/AIFF/Apple Lossless player MP4/H.264 player Audio/video/photo editor Document editor |
