Apple IPhone 13 price in Bangladesh is à§³80,000. This Smart Phone comes with 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display with 4GB RAM and Internal Storage 64GB, 128GB, 256GB ROM. It's features 12MP+12MP Primary and 12MP Selfie Camera. This Apple IPhone 13 is powered by 3000mAh Battery.
| Name | Apple IPhone 13 |
|---|---|
| Model | IPhone 13 |
| Price | à§³80,000 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2176 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79, 260, 261 Sub6/mmWave - A2176 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Display Type | Super Retina XDR OLED, HDR10+, 625 nits (typ), 1200 nits (peak) |
|---|---|
| Display Size | 6.1 inches |
| Display Resolution | 1170 x 2532 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 458 ppi density |
| Display Screen Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating 625 nits Dolby Vision HDR10 True-tone Wide color gamut 120 Hz touch-sensing |
| Primary Camera | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55 |
|---|---|
| Secondary Camera | 12 MP, f/2.2 TOF 3D camera |
| Camera Features | HDR (photo/panorama) |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Color | Black, Green, Yellow, Purple, Red, White |
|---|---|
| Body Color | Black, Green, Yellow, Purple, Red, White |
| Launch Announcement | Upcoming |
|---|---|
| Launch Date | September 2021 |
| Operating System | iOS 15 |
|---|---|
| GPU | Apple GPU (8-core graphics) |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5nm) |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB, 256GB |
|---|---|
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | iMessage, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Fast charging |