Apple iPhone 11 Price in Bangladesh (BDT 87,999). This smartphone comes 4G Networks, 4GB RAM and (64GB, 128GB, 256GB) ROM, 6.1 inches Liquid Retina Display, (12MP+12MP) Dual Rear and 12MP Selfie Camera, iOS 13, upgradable to iOS 13.1.2, Hexa-core CPU, 3110 mAh Li-Ion Battery.
| Name | Apple iPhone 11 |
|---|---|
| Price | Tk 87,999 |
| Showrooms | Click here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Liquid Retina IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.1 inches, 90.3 cm2 (~79.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 828 x 1792 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 326 ppi density |
| Display Screen Protection | Scratch-resistant Glass, Oleophobic Coating |
| Camera Features | Quad-LED Dual-tone Flash, HDR, Panorama |
|---|---|
| Video | 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Primary Camera | Dual: 12MP, 12MP, (ultrawide) |
| Secondary Camera | Dual: 12MP, TOF 3D Camera |
| Body Dimensions | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm (5.94 x 2.98 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 194 g |
| Body Build | Front/back Glass, Aluminum Frame |
| Body Color | Black, Green, Yellow, Purple, Red, White |
| Launch Announcement | September, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released September, 2019 |
| Operating System | iOS 13, upgradable to iOS 13.1.2 |
|---|---|
| CPU | Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Chipset | Apple A13 Bionic |
| Memory Internal | 64GB, 128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3110 mAh (11.91 Wh) |
| Battery Talk time | Up to 17 h (multimedia) |
| Music | Up to 65 h |
| Battery Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 30 min |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | Info not available |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 18W: 50% in 30 min USB Power Delivery 2.0 Qi wireless charging |